Wiele osób poszukujących samochodowej blokady antykradzieżowej przekonało się, że wybór jest naprawdę ogromny ‒ zakupić możemy różnego typu zabezpieczenia w szerokim przedziale cenowym. I choć wybór zabezpieczeń jest naprawdę duży, tych godnych uwagi znajdziemy niewiele. Przejdźmy jednak do szczegółów, w jakie zabezpieczenia warto zainwestować? Zachęcamy do lektury!
Dlaczego warto kupić blokadą antykradzieżową?
Zacznijmy od odpowiedzi na wyżej postawione pytanie ‒ czy warto kupić blokadę antykradzieżową? TAK! Każda blokada stanowi utrudnienie dla złodzieja, a niektóre z nich mogą w 100% pokrzyżować plany rabusiowi i ocalić pojazd. Przyjrzyjmy się różnym zabezpieczeniom i ich skuteczności.
- Elektroniczne odcięcie zapłonu ‒ to dość często stosowana blokada, którą włącza się za pomocą ukrytego przycisku. Niestety nie mamy zbyt dużego pola manewru, jeśli chodzi o kryjówkę przełącznika ‒ najczęściej jest to deska rozdzielcza. Oczywiście możemy pokusić się o bardziej kreatywne kryjówki jednak z czasem nieustanne wyłączanie blokady może okazać się dla nas męczące.
- Blokady na kierownicę ‒ są to niedrogie zabezpieczenia montowane na kierownicy, czy są skuteczne? Niestety nie za bardzo, mogą jedynie opóźnić proces kradzieży. Złodziej po prostu przetnie blokadę bądź kierownicę i zdemontuje zabezpieczenie.
- Mechaniczna blokada pedałów ‒ do grupy skutecznych blokad należy też mechaniczna blokada pedałów. Jak działa takie zabezpieczenie? Blokadę umieszczamy na pedałach, zaciągamy i zamykany na kluczyk. Blokada jest niedroga a może ocalić nasze auto od rozpłynięcia się w powietrzu.
- Blokada dźwigni zmiany biegów ‒ specjalna blokada osłaniająca wszystkie elementy sterujące skrzynią biegów to kolejna z możliwości. Tego typu blokada zamykana jest na kluczyk i uniemożliwia osobom nieuprawnionym sterowanie skrzynią, a co za tym idzie kradzież pojazdu.
- Immobilizer ‒ to jedno z popularniejszych zabezpieczeń. Jak działa? Po włożeniu do stacyjki kluczyka i uruchomieniu zapłonu następuje wymiana danych. W pierwszej kolejności kluczyk wysyła sygnał do urządzenia sterującego immobilizerem, następnie immobilizer wysyła sygnał do kluczyka zapłonu i rozpoczyna się proces sprawdzający. Jeśli wszystko się zgadza samochód zostaje uruchomiony, jeśli nie – następuje blokada zapłonu.
Podsumowanie
Na rynku dostępnych jest wiele blokad antykradzieżowych ‒ zakupić możemy zarówno blokadę kierownicy, jak również blokadę skrzyni biegów, blokadę pedałów, c elektroniczne odcięcie zapłonu czy immobilizer. Jeśli nie wiemy, na jakie zabezpieczenie zdecydować się, dobrą opcją będzie rozmowa z fachowcem, który z pewnością doradzi nam optymalne rozwiązanie.