blog

Typy automatických převodovek

Vozy vybavené automatickou převodovkou získávají stále více příznivců. Není divu, protože jízda jimi je opravdu pohodlná a o něco lehčí než tradiční s tradičním “manuálem”. Zajímavé je, že existuje několik typů automatických převodovek, které se dodávají v různých značkách automobilů. Co jsou to za převodovky? Doporučujeme vám přečíst si článek. 

Automatická převodovka

Stále více moderních vozů je vybaveno automatickými převodovkami. V těchto vozidlech se převody mění při přidávání plynu nebo zpomalení v závislosti na úrovni zatížení motoru. Úlohou řidiče je převést převod do určitého režimu. Nejoblíbenější režimy v automatických převodovkách jsou:

* P (Park) – používá se při zastavení vozidla. Páku musíte převést na “P” hned po zaparkování, pak musíte motor vypnout.

* N (Neutral) – takzvaný “neutrál”. Může jej “zařadit” během krátké zastávky, například před semaforem. Tento režim však nepoužívejte příliš často, protože může způsobit selhání převodovky.

* D (Drive) – základní provozní režim převodovky, který nezávisle zpracovává všechny převody.

* S (Sport) – sportovní jízdní režim. Obvykle k dispozici v novějších modelech automobilů. Umožňuje rychlejší změnu převodových poměrů.

Typy automatické převodovky

Automatické převodovky lze rozdělit do několika druhů. Následují nejoblíbenější převodovky.

* Klasický automat – nejčastěji používaný typ automatické převodovky. Pokud chcete zvolit tuto převodovku, stojí za to si vybrat auto s trochu vyšším zdvihovým objemem a vysokým točivým momentem. To umožní, aby auto mělo lepší zrychlení na silnici.

* DSG s dvojitou spojkou – charakteristický typ převodovky, který se nejčastěji vyskytuje v automobilech značky Volkswagen. Tyto převodovky poskytují hladkou a dynamickou jízdu.

* Převodovka CVT s plynule měnitelným převodem -tento typ je nejoblíbenější u vozidel pocházejících z Japonska, vyskytuje se m.j. u vozů Nissan a Toyota. Řazení není vůbec cítit. Servis CVT je také o něco levnější než DSG.

Jak řídit auta s automatickou převodovkou?

Za prvé, stojí za to vzdát se častého používání režimu “N”. Bohužel může zbytečně zatížit převodovku, což vede k její poruše. Takzvané automaty by navíc neměly být odtahovány. Mnoho automobilek upozorňuje, že je možné odtáhnout vozidlo až na 50 km, zatímco v případě nehody je rozumnější rozhodnout o příjezdu silniční pomoci s odtahovým vozem. Také byste neměli používat režim “R”, když je vozidlo v pohybu. Nejprve musí auto zastavit a teprve poté můžete páku nastavit do režimu “R”.

Existují tři hlavní typy automatických převodovek: CVT, DSG a klasický automat. Zatímco vozy vybavené populárními automaty mají stále mnoho odpůrců, díky správnému provozu těchto převodovek se lze vyhnout jak vážným tak drobným poruchám. Auta s automatickou převodovkou obvykle slouží svým majitelům bez problémů řadu let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *